شرایط انتقال سند در قرارداد مشارکت در ساخت


شرایط انتقال سند در قرارداد مشارکت در ساخت:

یکی از توافقات مهم قرارداد های مشارکت در ساخت روش و زمانبندی دقیق انتقال سند از طرف مالک به نام سازنده است.

مالک میباید که در ازای کلیه خدمات و هزینه های سازنده بر مبنای قرارداد مشارکت در ساخت ،بخشی از دانگ های سند خود را به نام سازنده انتقال دهد.

اساس تعیین میزان دانگ انتقالی از سند ،درصد مالک و سازنده در قرارداد است.مثلا اگر قرارداد بر مبنای ۶۰% به نفع مالک و ۴۰ % به نفع سازنده باشد ،مالک باید در کل دو دانگ و چهار دهم دانگ از سند خود را به سازنده منتقل نماید.

زمانبندی انتقال سند

بسیار مهم است که طرفین قرارداد در مورد روش و زمان دقیق انتقال سند توافق نمایند.معمولا این بخش مهم از قرارداد مشارکت در ساخت به صورت مرحله ای و با توجه به پیشرفت کار انجام میگیرد .به طور مثال در قرارداد هایی که سهم سازنده ۴۰% است میتوان انتقال سند را در سه مرحله و به صورت هشت دهم دانگ پس از اجرای فنداسیون ،هشت دهم دانگ پس از پایان اسکلت و هشت دهم دانگ در زمان تحویل آپارتمان انجام داد.

البته لازم به ذکر است که کل این مبحث بر پایه توافقات طرفین بوده و از هیچ قانون مشخصی تبعیت نمیکند.

انتقال سند ،قطعی یا وکالتی ؟

یکی از رایج ترین راه های ایفای تعهد مالک ،انتقال کل قدر السهم سازنده به نام ایشان و برگرداندن آن به عنوان وکالت بلاعزل است .به این صورت که پس از اخذ جواز و یا در هر مرحله ای که طرفین توافق نمایند ،مالک کل سهم سازنده را قطعی به نام زده .و مثلا در سه فقره وکالتنامه هر کدام بخشی از سند را به نام خود برمیگرداند و در مقابل از سازنده چک تضمین  میگیرد.در این حالت بعد از اجرای هر کدام از مراحل مورد توافق در قرارداد ،مالک موظف است که وکالتنامه ها را باطل نموده و تضمین آن مرحله را به سازنده عودت نماید.

این روش بیشتر جهت فرار از پرداخت مالیات نقل و انتقال در دفعات متعدد از طرف متعاملین قرارداد اتخاذ میشود.

جریمه تاخیر و عدم ایفای تعهد:

انتقال سند مهمترین تعهد مالک  بوده و حتما باید در زمان تنظیم قرارداد مشارکت در ساخت در مورد عدم ایفای تعهد جریمه روزانه تعیین گردد و حتی میتوان این بخش را به عنوان جزوی از شرایط فسخ نیز در نظر گرفت .

تنظیم قرارداد مشارکت در ساخت 

انتخاب سازنده معتبر و دارای رزومه کاری مناسب و نمونه کار در منطقه به همراه تدوین یک قرارداد مشارکت در ساخت قوی باتوجه به قوانین حقوقی حاکم بر جمهوری اسلامی ایران .میتواند شرایطی مطمئن و بدون دردسر را برای مالک ملک فراهم کند.

گروه ساختمان رویایی

گروه ساختمان رویایی با سالها سابقه درخشان در ضمینه عقد قراردادهای مشارکت در ساخت و معرفی سازندگان برتر شهر تهران آماده خدمت رسانی به شما همشهریان عزیز میباشد.

 

جهت داشتن هر گونه سوال و یا مشاوره رایگان در مورد شرایط مشارکت در ساخت در محله ازگل  و… با شماره تلفن های ۷۷۲۷۱۷۲۳(خط ویژه)-۰۹۱۲۳۱۹۲۴۰۷ گروه معماری و مشاورین ساختمان رویایی تماس حاصل فرمایید.

 

5555-removebg-preview(1)