شرایط فسخ قرارداد مشارکت در ساخت


شرایط فسخ قرارداد مشارکت در ساخت

قراردادهای مشارکت در ساخت در کلیت غیر قابل فسخ بوده مگر به اقاله و این بدان معنیست که طرفین قرارداد یعنی مالک و سازنده باید جهت فسخ قرارداد به توافق برسند.

در غیر این صورت قرارداد مشارکت در ساخت بر مبنای شرایط خاص و البته با توجه به توافقات مکتوب طرفین قابل فسخ میباشد .

شرایط فسخ

شرایط فسخ چه در مورد سازنده و چه در مورد مالک باید صریح و روشن و با تعیین ضرر و زیان و هزینه فسخ و همینطور ذکر دقیق زمان بندی در قرارداد تحریر گردد.

به عنوان مثال مالک در موارد زیر حق فسخ قرارداد و ظلب ضرر و زیان از سازنده را دارد:

۱. در صورتی که سازنده طبق زمانبندی مشخص در قرارداد نسبت به اخذ جواز و تکمیل پروژه ساختمانی اقدام ننماید. مالک میتواند پس از اعلام کتبی به داور قرارداد یا کارشناس رسمی دادگستری اقدام به فسخ نماید.

۲. در صورتی که سازنده مدت زیادی عملیات ساختمانی را به دلایلی به غیر از دستور توقف کاز از ارگانهای مربوطه مانند نظام مهندسی .شهرداری و آتش نشانی و…یا عواملی مانند قوه قهریه متوقف نماید ،مالک میتواند قرارداد را فسخ نماید.

۳. کشف هر گونه فساد در آورده طرفین معامله

۴. اقدام به پیش فروش بر خلاف شرایط ضمن عقد (قید شده در قرارداد)

 در صورت عدم انتقال قدرالسهم توسط مالک به نام سازنده بر طبق توافقات مندرج در قرارداد در موعد مقرر سازنده میتواند درخواست به فسخ نماید.

و …

باید توجه داشت که شرایط فسخ باید در هنگام تنظیم قرارداد مشارکت در ساخت با توافق طرفین تنظیم و به صورت دقیق و بدون شبهه در قرارداد قید گردد.

لازم به ذکر است که در صورت وجود داور در قرارداد شرایط فسخ ابتدا باید به اطلاع و تایید داور قرارداد رسیده و رای قطعی از طرف داور اعلام میگردد.

گروه ساختمان رویایی

انتخاب سازنده معتبر و دارای رزومه کاری مناسب و نمونه کار در منطقه به همراه تدوین یک قرارداد مشارکت در ساخت قوی باتوجه به قوانین حقوقی حاکم بر جمهوری اسلامی ایران میتواند شرایطی مطمئن و بدون دردسر را برای مالک ملک فراهم کند.

گروه معماری و مشاورین ساختمان رویایی با سالها سابقه درخشان در ضمینه عقد قراردادهای مشارکت در ساخت و معرفی سازندگان برتر شهر تهران آماده خدمت به شما همشهریان عزیز میباشد.

جهت داشتن هر گونه سوال و یا مشاوره رایگان با تلفن های ۷۷۲۷۱۷۲۳ -۰۹۱۲۳۱۹۲۴۰۷ تماس بگیرید.