مشارکت در ساخت آجودانیه


مشارکت در ساخت آجودانیه

مشارکت در ساخت تهران

مزایای مشارکت در ساخت
در مشارکت در ساخت یک طرف مالک زمین هست، طرف دیگر سرمایه و تجربه دارد. درصورت عقد قرارداد استاندارد، درست و با رعایت حقوق طرفین، دو طرف سود بسیار رضایت بخشی برده و همین طور مردم هم صاحب خانه شده و اشتغال در کشور ایجاد میشود. یعنی همه سود می برند.

از طرفی مالک زمین نیز بدون درگیر شدن در روند فرسایشی اخذ جواز ساخت همین طور جزئیات ساخت و ساز و ریسک های مربوطه صاحب خانه های نوساز می شود.

مشارکت در ساخت مزایای بسیار دارد که می ‌توان به این موارد اشاره کرد:
بیشتر شدن ارزش ملک
نقد شدن سریع ملک بدلیل مشتریان زیاد
بالا رفتن مقاومت ساختمان نوساز نسبت به بنای قدیمی
رعایت اصول جدید مهندسی در ساخت بنا
ایجاد متراژ مسکونی بیشتر
زیبایی ساختمان با بکارگیری مصالح و استانداردهای روز
استفاده ار مصالح، نیروهای آموزش دیده، روش‌ها و ماشین‌آلات مدرن برای ساخت بنا

نحوه محاسبه درصد مشارکت در ساخت

مهم‌ترین مزیت قرارداد مشارکت در ساخت سودی است که عاید طرفین توافق می ‌شود. به همین دلیل، لازم است موارد حقوقی و عرفی را دربارۀ محاسبه سهم مالک و سازنده بدانیم تا با خیال راحت‌تر وارد عملیات ساخت‌وساز مشارکتی بشویم.

در قراردادی که بین طرفین بسته می شود درصد مشارکت تعیین میشود تا بین آنها اختلافی پیش نیاید. در گام اول سرمایه های طرفین توسط کارشناس ارزش گذاری می شود. سپس این مبلغ نهایی را بر سرمایه تقسیم کرده، و بعد قیمت ملک تعیین می شود. و بعد از ارزش گذاری سرمایه های مالک، هزینه های ساخت و ساز را تخمین می زنند. جمع سرمایه های مالک و سازنده، ارزش کل پروژه می باشد.

میزان وجه «بلاعوض» بر چه مبنایی محاسبه می‌شود؟
مبلغ «بلاعوض» معمولا به صورت توافقی تعیین می‌شود و قانون خاصی دربارۀ آن وجود ندارد. و برای هر منطقه متفاوت است. کارشناسان ما آماده مشاوره هستند.

معایب و خطرات مشارکت در ساخت

همه قراردادها خطراتی را دارند که اگر در تنظیم قرارداد توجهی نشود باعث زیان یکی از طرفین می شود. از مهمترین خطرات مشارکت در ساخت :

تحویل ندادن واحدها در موعد مقرر
ایجاد اختلاف در تقسیم واحدها
پیش فروش آپارتمان ها بدون اطلاع مالک و کلاهبرداری
ورود خسارت های مالی و جانی در ملک مورد مشارکت

بعلت خطرات سنگین در مشارکت، مالکان بایستی حتماً با مشاورین باتجربه مشورت کنند و اجرای پروژه زیر نظر مشاوریم مورد اعتماد شما باشد.

ما در مجموعه مان برترین مشاوران کارآزموده را در اختیار داریم و خیال شما را بابت قرارداد و اجرای پروژه راحت میکنیم.

نحوه محاسبه درصد مشارکت در ساخت یا نحوه محاسبه بلاعوض

 

محاسبه بلاعوض مشارکت در ساخت، بیلان مالی ساخت یک پروژۀ ساختمانی را مشخص می‌کند. در بیشتر موارد، سازنده‌ها با نحوه محاسبه درصد مشارکت در ساخت آشنا هستند و سود خود را از معامله حساب می‌کنند. اما گاه این حالت در مورد مالک صدق نمی کند. آگاهی شما از نحوه محاسبه درصد مشارکت در ساخت، کمک می‌کند تا از ضررهای احتمالی پیشگیری شود. از این رو، نحوه محاسبه بلاعوض در ساخت و سازهای اشتراکی را با ذکر یک نمونه از پروژه ها ارائه می‌کنیم.

فرمول محاسبه درصد مشارکت در ساخت

 

فرمول زیر به شما کمک می‌کند تا با استفاده از آن، میزان سهم مشارکت خود را حساب کنید.

R= A% × D-G% × M

پارامترهای موجود در این فرمول به صورت زیر است:

R= مقدار بلاعوض
A= مقدار سهم مالک
D= کل هزینه ساخت
G= مقدار سهم سازنده
M= کل ارزش ملک

مثالی از نحوه محاسبه بلاعوض در مشارکت

 

این مثال، یک نمونه واقعی از یکی از پروژه های ماست؛ پروژۀ اداری – تجاری واقع در نارمک . مشخصات سازه به به صورت زیر است و محاسبات با درنظر گرفتن موارد زیر انجام شده است:

طبقۀ منفی یک به عنوان تجاری با تراکم ۱۰۰ درصد برای رمپ (تراکم موجود منفی یک برای پارکینگ ۸۰ درصد است).
اضافه شدن یک طبقه منفی بیشتر برای تأمین پارکینگ (مجموع پنج طبقه منفی)
در نظر گرفتن عمق گودبرداری ۲۰ متری
افزایش تراکم طبقات ۲ – ۶ (اداری) تا ۶۰ درصد (تراکم طبقات ۲ تا ۶ طبق دستور نقشه، ۵۰ درصد است؛ اما در نقشه ها ۴۵ درصد لحاظ شده است؛ یعنی عدم خلاف برای اضافه شدن ۱۰ درصد تراکم لحاظ می‌گردد).

زیربنای کل قابل احداث

 

اضافی شدن تراکم ۲۰ درصدی طبقه منفی یک (برای رمپ) (۱۵۴ متر مربع).
اضافی شدن یک طبقه منفی ۱۰۰ درصد تراکم تأمین پارکینگ (۷۷۶ متر مربع).
اضافی شدن ۱۵ درصدی تراکم طبقات اداری نسبت به نقشه ها= هر طبقه ۱۱۶ متر مربع (۵۸۲ متر مربع).
زیربنای کل طبق جواز موجود (۵۹۴۱ متر مربع)

مجموع زیربنای کل= ۷۴۵۳ مترمربع

برآورد هزینه ساخت با در نظر گرفتن هر متر مربع ۱۰.۰۰۰.۰۰۰:

تومان ۷۴.۵۳۰.۰۰۰.۰۰۰= ۱۰.۰۰۰.۰۰۰×۷۴۵۳

مبلغ فروش بنای مفید پلن A

محاسبات مفید تجاری و اداری با در نظر گرفتن واحدهای تجاری به صورت فلت و تراکم ۶۰ درصدی اداری‌ها و طبقه منفی یک با تراکم ۱۰۰ درصد منهای رمپ ورودی به منفی ۲ (متراژهای مفید حدودی و با تلرانس عددی می‌باشد).

متراژ مفید تجاری:

همکف تجاری (فلت): ۵۷۴ مترمربع
طبقه اول تجاری (فلت): ۵۷۷ مترمربع
طبقه منفی یک تجاری (فلت): ۵۰۰ مترمربع

مفید تجاری

جمع مفید تجاری با در نظر گرفتن ضریب خطا : ۱۶۵۱ مترمربع

متراژ مفید اداری

متراژ جواز: ۱۴۵۶.۴۵
متراژ افزایش تراکم ۱۵ درصدی اداری ها: ۵۸۲

مفید اداری در پلن A

جمع مفید اداری: ۲۰۳۸ مترمربع

محاسبه مبلغ فروش بنای مفید تجاری و اداری

 

با در نظر گرفتن فروش تجاری به مبلغ ۱۴۰.۰۰۰.۰۰۰ تومان، مفید تجاری در پلن A: 1651

با در نظر گرفتن فروش اداری به مبلغ ۷۰.۰۰۰.۰۰۰ تومان، مفید اداری در پلن A: 2038

تومان ۲۳۱.۱۴۰.۰۰۰.۰۰۰ =۱۴۰.۰۰۰.۰۰۰ × ۱۶۵۱= فروش تجاری

تومان ۱۴۲.۶۶۰.۰۰۰.۰۰۰ =۷۰.۰۰۰.۰۰۰ × ۲۰۳۸= فروش اداری

جمع مبلغ فروش اداری و تجاری بدون احتساب فروش پارکینگ‌ها: ۳۷۳.۸۰۰.۰۰۰.۰۰۰

سود پروژه

 

با در نظر گرفتن ارزش زمین به مبلغ ۱۴۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰ تومان

سرمایه کل (زمین+هزینه ساخت) ۲۱۴.۵۳۰.۰۰۰.۰۰۰ = (ارزش ملک) ۱۴۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰ + (هزینه ساخت) ۷۴.۵۳۰.۰۰۰.۰۰۰

فروش کل  ۳۷۳.۸۰۰.۰۰۰.۰۰۰     =    سرمایه کل (زمین + هزینه ساخت) ۲۱۴.۵۳۰.۰۰۰.۰۰۰

(افزایش ۱.۷۴ برابری سرمایه یا ۱۷۴ درصد)

مبلغ خالص سود: ۱۵۹.۲۷۰.۰۰۰.۰۰۰ تومان

به دست آوردن بلاعوض در مشارکت در ساخت

با در نظر گرفتن مشارکت ۵۰-۵۰

هزینه ساخت (سازنده)= ۷۴.۵۳۰.۰۰۰.۰۰۰

ارزش ملک (مالک)= ۱۴۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰

(سهم مالک و سازنده) تومان ۱۸۶.۹۰۰.۰۰۰.۰۰۰ =۲÷۳۷۳.۸۰۰.۰۰۰.۰۰۰ = سهم از فروش بنای مفید

محاسبه بلاعوض با در نظر گرفتن تناسب

۱۸۶.۹۰۰.۰۰۰.۰۰۰ (سرمایه سازنده ۲.۵ برابر شده است) = ۷۴.۵۳۰.۰۰۰.۰۰۰ سازنده

۱۸۶.۹۰۰.۰۰۰.۰۰۰ (سرمایه مالک ۱.۳۳ برابر شده است) = ۱۴۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰ مالک

جمع سرمایه سازنده و مالک ۲۱۴.۵۳۰.۰۰۰.۰۰۰

سهم هر طرف در مشارکت: تومان ۱۰۷.۲۶۵.۰۰۰.۰۰۰ = ۲ ÷ ۲۱۴.۵۳۰.۰۰۰.۰۰۰

در نتیجه مبلغ بلاعوض برای مالک

تومان ۳۲.۷۳۵.۰۰۰.۰۰۰ = ۱۰۷.۲۶۵.۰۰۰.۰۰۰ – ۱۴۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰ (سرمایه مالک)

توضیح: مالک باید مبلغ بالا را به عنوان بلاعوض با در نظر گرفتن ارزش ملک به مبلغ ۱۴۰ میلیارد تومان از سازنده دریافت کند. اگر ارزش ملک ۱۵۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شود، مبلغ بلاعوض به ۴۲.۷۳۵.۰۰۰.۰۰۰ تومان افزایش می‌یابد.

برآورد مقدار سود هر طرف در مشارکت

۱۸۶.۹۰۰.۰۰۰.۰۰۰ (سرمایه سازنده ۱.۷۴ برابر شده است) = ۱۰۷.۲۶۵.۰۰۰.۰۰۰ (سازنده)

۱۸۶.۹۰۰.۰۰۰.۰۰۰ (سرمایه مالک ۱.۷۴ برابر شده است) = ۱۰۷.۲۶۵.۰۰۰.۰۰۰ (مالک)

نکنه آخر :

هیچ‌گاه از قراردادهای مشارکت در ساخت آماده استفاده نکنید!

به‌عنوان آخرین نکته‌ای که باید در مورد عرف قرارداد مشارکت در ساخت بدانید، توجه کنید که نباید قراردادهای آماده را بدون تغییر به‌عنوان قرارداد مشارکت در ساخت خود مورد استفاده قرار دهید و تعهدات و ضمانت‌های موجود در قرارداد پیش‌فرض را بدون توجه به شرایط پروژه قید کنید.

خودتان را در قید و بند عرف قرارداد مشارکت در ساخت قرار ندهید و محدودیت عرفی را برای قراردادتان در نظر نگیرید. با توجه به شرایط پروژه و ویژگی‌های طرف سازنده، در مورد مفاد قرارداد به توافق برسید و همه چیز را با دلیل و منطق به پیش ببرید. کارشناسان ما در خانه رویایی آماده ارایه مشاوره به شما هستند. همچنین میتوانید با مطالعه مقالات مشارکت در ساخت در سایت ما اطلاعات بیشتری کسب کنید

 

شرایط مشارکت در ساخت در فرمانیه

 

تهران یکی از شهرهای ایران است که سکونت در آن برای بسیاری از ایرانیان، اهمیت فراوانی دارد. امکانات زیاد و دسترسی به منابع ثروت باعث شده تا بسیاری از ایرانیان از گوشه گوشه ایران، به این شهر و برای موقعیت مالی و رفاهی بهتر، مهاجرت نمایند. وسعت و جمعیت تهران اکنون بسیار بالا است و محلات این شهر، گاهی با هم تفاوت‌های زیادی از نظرهای گوناگون دارند. مناطق ۱ و ۳ تهران مانند: نیاوران، باهنر، اقدسیه، دروس، جهانتاب و… در شمال تهران هستند و آب‌ و هوای بهتری نسبت به دیگر مناطق تهران دارند. آجودانیه یکی از محلات تهران و در منطقه شمال شرق این شهر است که سابقه سکونت در آن، به زمان قاجار بازمی‌گردد. اگر به دنبال خرید آپارتمان در تهران و در این محله هستید، بهتر است تا از مزایا و ویژگی‌های سکونت در این خیابان و محله در ادامه مقاله و نکاتی از جمله مزایای خرید آپارتمان در آجودانیه و قیمت ملک بیشتر آشنا شوید.

خرید آپارتمان آجودانیه

درباره منطقه آجودانیه تهران

منطقه آجودانیه یکی از مناطق لوکس و سطح بالای شهر تهران به شمار می‌رود که در بخش شمال شرقی شهر قرار دارد. این محل، جزئی از منطقه یک شهرداری تهران محسوب می‌شود که در غرب دارآباد و در بخش شرقی نیاوران واقع شده است. درباره مرزهای این محله می‌توان گفت که این منطقه از شمال به کوه‌های البرز، از شرق به خیابان افتخاری، از جنوب به اتوبان موحد دانش و جهانبخش‌نژاد و از سمت غرب به خیابان پاسداران و خیابان زینعلی محدود شده است. این محله در کنار محله‌های حصار بوعلی، نیاوران، اراج، دارآباد و فرمانیه قرار گرفته است. آجودانیه در واقع نام سابق خیابانی در تهران است که امروزه در محدوده خیابان سباری نامیده می‌شود. این منطقه ارتفاع زیادی نسبت به بقیه نقاط تهران دارد و به طور تقریبی، ۱۵۵۰ متر تا ۱۷۲۵ متر بالاتر از سطح دریا قرار دارد که باعث شده حتی در فصول گرم نیز هوای ملایم‌تری در آجودانیه داشته باشیم.

یکی دیگر از مزیت‌های بزرگ محله آجودانیه؛ آلودگی‌های کمتری به خصوص در فصول سرد سال، در آن به چشم می‌خورد. این منطقه به دلیل  برخورداری از آپارتمان‌های لوکس و دسترسی خوب، یکی از مناطق گران تهران از لحاظ اجاره و خرید ملک به شمار می‌آید. آجودانیه همچنین به دلیل امکانات شهری پیشرفته، یکی از مناطق پرطرفدار در تهران به شمار می‌رود و در طول سال‌های گذشته، پیشرفت‌های زیادی هم از لحاظ زیربنایی و امکاناتی و هم به لحاظ ارزش املاک را شاهد بوده است.

امکانات محله آجودانیه تهران

سطح امکانات موجود در این محله بالاتر از حد قابل قبول طبقه‌بندی می‌شود و به همین دلیل از گذشته، آجودانیه یکی از بهترین انتخاب‌های برای افرادی که قصد خرید آپارتمان در تهران را دارند، بوده است. این منطقه درسترسی بسیار خوبی را انواع امکانات شهری فراهم می‌کند. یکی از مهم‌ترین این امکانات دسترسی به شعبه‌های بانک‌های گوناگون است. در این منطقه شما می‌توانید به شعبه‌هایی از بانک‌های شهر، بانک پاسارگاد، بانک آینده، حکمت ایرانیان و تمام بانک‌های دولتی دسترسی داشته باشید.

یکی از بهترین امکانات برای ساکنین در آجودانیه، دسترسی به باشگاه آجودانیه است. مجموعه ورزشی شهدای دارآباد نیز که بخش شمالی این خیابان واقع شده است، امکانات ورزشی بسیار خوبی را در اختیار ساکنان این منطقه قرار داده است. درمانگاه فوق تخصصی آجودانیه و نیز بیمارستان نیکان، دو مورد از مهم‌ترین مراکز درمانی این منطقه به شمار می‌روند. این مراکز درمانی، انواع تخصص‌های پزشکی از زنان و زایمان تا داخلی و پوست و مو را پوشش می‌دهند. این منطقه همچنین در فاصله بسیار کمی از منطقه خوش و آب هوای لواسانات دارد. لازم به ذکر است که کاخ نیاوران نیز در فاصله کمتر از یک کیلومتری این خیابان واقع شده است.

علاوه بر همه این امکانات، بوستان شطرنج نیز یکی از مراکز تفریحی این منطقه و در بین خیابان‌های شرقی ۱۲ و ۱۳ واقع شده است. در این پارک همچنین یک کتابخانه عمومی نیز برای استفاده شهروندان ایجاد شده است. این منطقه، محله‌های بسیار آرام و خوش آب و هوا به شمار می‌رود که از ترافیک‌های شدید عبوری در آن چندان خبری نیست. به علاوه میزان جرم و جنایت نیز در این منطقه، بسیار پایین گزارش شده است.

محله آجودانیه تهران

بافت ساختار شهری و نوع مسکن

ساختار شهری در منطقه آجودانیه بسیار منظم و به روز است. در این منطقه شما می‌توانید انواع مسکن از برج‌های بسیار لوکس با کامل‌ترین امکانات و نیز حتی خانه‌های ویلایی چند سال ساخت را پیدا کنید. اگر برای خرید آپارتمان در تهران و در این منطقه به یکی از مراکز خرید و فروش املاک مراجعه کنید، آپارتمان‌هایی با بالاترین امکانات و زیربنا و همچنین خانه‌های ویلایی حتی تا ۴۰ سال ساخت را نیز پیدا کنید. کوچه‌ها و خیابان‌ها در این منطقه بسیار خوش‌ساخت هستند و به دلیل تعداد زیاد کوچه‌های بن‌بست در این ناحیه، رفت و آمد و عبور مرور چندانی به چشم نمی‌خورد.

تاریخچه منطقه آجودانیه

این منطقه از تهران، سابقه بسیار زیاد تاریخی دارد و از زمان قاجار تا کنون، سابقه شهرنشینی داشته است. زمین‌های این منطقه در زمان ناصرالدین شاه قاجار، متعلق به آجودان مخصوص ناصرالدین‌شاه بوده است. این شخص، در این زمان تمامی املاک این منطقه را از مالکین خریداری کرد. این واقعه باعث شده تا این منطقه و محله به نام آجودانیه معروف شود. این نام تا امروز نیز هنوز بر روی این منطقه باقی مانده است. پس از این شخص، فرد دیگری به نام عضدالملک نایب‌السلطنه این املاک را خریداری کرد و پس از او، این املاک به شخص دیگری به نام چیت ساز رسید.

اجاره آپارتمان آجودانیه

طریقه دسترسی به منطقه آجودانیه

آجودانیه دسترسی بسیار خوبی در بین تمامی محلات شمال شرق تهران دارد. از طریق بلوار ارتش، اتوبان امام علی و همچنین خیابان باهنر، می‌توان به این محله دسترسی پیدا کرد. این منطقه دسترسی خوبی به مناطق و محلات همجوار نیز دارد. از طریق اتوبان اما علی، می‌توانید به مناطق و محلات دیگر تهران نظیر بخش جنوب شرقی تهران، دسترسی داشته باشید. از طریق بزرگراه ارتش، می‌توانید به مناطق دیگری مانند شهرک شهید محلاتی و نیز تهرانپارس، دسترسی داشته باشید. از طریق خیابان باهنر نیز می‌توانید به مناطق اطراف این محله یعنی مناطی مانند دزاشیب و تجریش دسترسی پیدا کنید.

دسترسی اهالی این منطقه به مترو تهران نیز خوب است. نزدیک‌ترین ایستگاه مترو به این منطقه، ایستگاه مترو اقدسیه است که در فاصله کمی از این محله قرار گرفته است. همچنین برای دسترسی به این محله، می‌توانید از ایستگاه مترو نوبنیاد نیز استفاده کنید. بقیه مسیر را نیز می‌توانید به راحتی و با بقیه وسایل نقلیه عمومی مانند تاکسی، اتوبوس و نیز بی‌آر‌تی طی نمایید. لازم به ذکر است که در این منطقه هیچ گونه طرح زوج و فرد اعمال نمی‌شود و به راحتی می‌توانید با خودرو شخصی در آن تردد نمایید.

مزایای زندگی در محله آجودانیه

یکی از مهم‌ترین مزایای زندگی در این محله از تهران، این است که این مکان آب و هوای بسیار خوبی در مقایسه با دیگر مناطق مرکزی و جنوبی شهر دارد. برخورداری از هوای تمیز و نزدیک بودن به بافت فضای سبز شهری، می‌توانید برای بسیاری از افراد که به دنبال فضای تمیزتر برای زندگی هستند، بسیار ایده‌آل باشد. یکی دیگر از مزایای این منطقه، این است که در آجودانیه به علت وجود کوچه‌های بن‌بست، آرامش و خلوتی بیشتری وجود دارد. به دلیل عدم وجود ترافیک عبوری، می‌توانید از خلوتی در بسیاری از ایام لذت ببرید. همچنین میزان دزدی و جرم در این محله بسیار کمتر از دیگر محلات است. وجود آپارتمان‌های لوکس و نوساز، باعث شده تا این محله با وجود بالا بودن قیمت آپارتمان آجودانیه برای بسیاری از افراد مکانی جذاب برای زندگی باشد.

همچنین بخوانید ساختمان های در حال اتمام کار تهران

گروه ساختمان رویایی

انتخاب سازنده معتبر و دارای رزومه کاری مناسب و نمونه کار در منطقه به همراه تدوین یک قرارداد مشارکت در ساخت قوی باتوجه به قوانین حقوقی حاکم بر جمهوری اسلامی ایران میتواند شرایطی مطمئن و بدون دردسر را برای مالک ملک فراهم کند.

گروه معماری و مشاورین ساختمان رویایی با سالها سابقه درخشان در ضمینه عقد قراردادهای مشارکت در ساخت و معرفی سازندگان برتر شهر تهران آماده خدمت به شما همشهریان عزیز میباشد.جهت داشتن هر گونه سوال و یا مشاوره رایگان با تلفن های ۷۷۲۷۱۷۲۳ -۰۹۱۲۳۱۹۲۴۰۷ تماس بگیرید

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها