مشارکت در ساخت


مشارکت در ساخت چیست ؟

مشارکت در ساخت در کل به قراردادهایی گفته میشود  . که مالک زمین و یا ساختمان کلنگی ملک خود را جهت ساخت و ساز به شخص دیگری به عنوان سازنده میسپارد .اساس این گونه قراردادها بر پایه ماده ۱۰ قانون مدنی (مبحث قراردادهای خصوصی ) میباشد.

عرف مشارکت و سهم الشرکه

عرف مشارکت  و سهم الشرکه طرفین در نقاط مختلف و با توجه به ارزش ملک . و همینطور هزینه ساخت و نوع متریال مصرفی توافق شده متفاوت است . که معمولا با ارزش گذاری آورده طرفین محاسبه میگردد .  این بدان معنیست که ارزش نقدی ملک مورد مشارکت به عنوان آورده مالک یا طرف اول و هزینه ساخت به عنوان آورده طرف دوم یا سازنده در نظر گرفته میشود .

هزینه اسکان و بلاعوض

در اکثر این گونه قراردادها هزینه اسکان مالک به عنوان قرض الحسنه و یا پرداخت کرایه ماهیانه در طول مدت عملیات ساختمانی از طرف سازنده به مالک پرداخت میگردد. در برخی مواقع پس از توافقات اولیه و محاسبه دقیق آورده طرفین مبلغی به عنوان بلاعوض نیز برای مالک در نظر گرفته میشود . معمولا مبلغ قرضالحسنه و بلاعوض در زمان تحویل ملک کلنگی از طرف سازنده به مالک و یا مالکین پرداخت میگردد.

تنظیم قرارداد مشارکت در ساخت

روش تنظیم و عقد قرارداد مشارکت در ساخت اهمیت بسیار بالایی دارد . و باید توسط مشاورین حقوقی مجرب و با توجه به شرایط قرارداد و توافقات طرفین انجام شود که در غیر این صورت باعث ایجاد اختلافات فراوان میشود.

داوری و حکمیت

انتخاب داور مرضی الطرفین (شخصی که مورد رضایت طرفین بوده و هر دو طرف او را قبول داشته باشند) و همینطور انتخاب وصی برای طرفین قرارداد  ی بسیار مهم است . نحوه تقسیم واحدها و پارکینگ ها و انباریها و سایر تجهیزات احتمالی بر پایه توافقات طرفین است .

مدت زمان ساخت پروژه

مدت زمان انجام عملیات ساختمانی با بررسی کارشناسی مشخص و در صورت عدم پایبندی سازنده به مهلت مقرر شده . مبالغی به عنوان جریمه تاخیر روزانه در قرارداد تعیین میگردد .انتقال سند از طرف مالک به نام سازنده با توافق و معمولا در سه نوبت (اجرای فنداسیون،پایان سفت کاری ،تحویل واحد ها)انجام میگیرد که در صورت امتناع مالک از انتقال سند در موعد مشخص شده جریمه تاخیر روزانه تعیین میگردد.انتخاب نوع متریال مصرفی نیز توافقی و با توجه به عرف محلی بوده و با ذکر جزییات در قرارداد مشخص میشود.

متمم متریال

اعلام  دقیق متریال مصرفی توسط سازنده با ذکر نام تجاری محصول و درجه کیفی

گروه ساختمان رویایی

انتخاب سازنده معتبر و دارای رزومه کاری مناسب و نمونه کار در منطقه به همراه تدوین یک قرارداد مشارکت در ساخت قوی باتوجه به قوانین حقوقی حاکم بر جمهوری اسلامی ایران میتواند شرایطی مطمئن و بدون دردسر را برای مالک ملک فراهم کند.

گروه معماری و مشاورین ساختمان رویایی با سالها سابقه درخشان در ضمینه عقد قراردادهای مشارکت در ساخت و معرفی سازندگان برتر شهر تهران آماده خدمت به شما همشهریان عزیز میباشد.

جهت داشتن هر گونه سوال و یا مشاوره رایگان با تلفن های ۷۷۲۷۱۷۲۳ -۰۹۱۲۳۱۹۲۴۰۷ تماس بگیرید.

 

نوشته بعدی 

نکات مهم قرارداد مشارکت در ساخت