جریمه خلاف در قرارداد مشارکت در ساخت


جریمه خلاف در قرارداد مشارکت در ساخت:

در طول مدت ساخت پروژه ساختمانی معمولا سازنده مجبور به انجام خلافهای رایجی نظیر خلاف دوبلکس ،خلاف عدم اجرای نورگیر یا پاسیو ،خلاف اضافه تراکم و…میشود .

هر کونه نقض ظوابط و قوانین شهرداری در ساختمان خلاف محسوب میشود.اما در بیشتر مواقع سازنده و مالک نسبت به انجام بعضی از خلافها توافق داشته و این موضوع را به عنوان بخشی از شرایط ضمن عقد در قرارداد مشارکت در ساخت عنوان مینمایند.

خلاف دوبلکس:

خلاف دوبلکس یا به نوعی خلاف عدم اجرای دوبلکس زمانی حاصل میشود که پارکینگ مورد نیاز ساختمان تامین نشده و دارای کسری میباشد که بدین ترتیب جواز شهرداری بر پایه ساخت واحدهای دوبلکس صادر میگردد.مثلا در یک زمین ۱۰۰ متری با عرض ۵ متر تنها امکان تامین دو پارکینگ وجود داشته و شهرداری جواز ساخت را به صورت دو طبقه کاربری دوبلکس صادر مینماید.در این مواقع سازنده با توافق مالک و پس از اجرای اسکلت ۴ طبقه مسکونی مجزا ،اجرای خلاف را به شهرداری اطلاع داده و پس از بازدید و تعیین میزان جریمه ،اقدام به پرداخت نموده و عدم خلاف را دریافت میکند.لازم به ذکر است که در این شرایط امکان تعطیلی پروزه به مدت دو تا سه ماه وجود دارد.

خلاف عدم اجرای نورگیر:

غالبا در ملک های شمالی یا ملک  های جنوبی با سطح اشغال بالا،شهرداری برای تامین نور مورد نیاز ساختمان اجرای پاسیو یا نورگیر را الزام میکند.

در مواردی خاص و با توجه به ظوابط و مقررات ،امکان عدم اجرای نورگیر برخلاف نقشه مصوب وجود داشته که باید جریمه آن به شهرداری پرداخت گردد.

در این حالت نیز سازنده پس از اجرای اسکلت کار را متوقف و مراتب انجام خلاف را به شهرداری گزارش کرده و پس از پرداخت جریمه نقدی ،عدم خلاف را دریافت میکند.

 

حتما باید از قبل نحوه تقسیم مبلغ جریمه میان طرفین قرارداد توافق انجام بگیرد . میشود مبلغ جریمه برپایه قدرالسهم هر یک از متعاملین پرداخت گردد .مثلا در یک قرارداد که سهم مالک ۶۰% و سهم سازنده ۴۰% بوده هریک به همین میزان از جریمه را پرداخت نمایند.که البته کل این مبحث بر پایه توافق و تراضی مالک و سازنده میباشد.

در کل باید به مسئله اشاره کرد که پرداخت جریمه هر گونه خلاف که منجر به اضافه بنا میشود بر عهده هر دو طرف معامله است .

تنظیم قرارداد مشارکت در ساخت 

انتخاب سازنده معتبر و دارای رزومه کاری مناسب و نمونه کار در منطقه به همراه تدوین یک قرارداد مشارکت در ساخت قوی باتوجه به قوانین حقوقی حاکم بر جمهوری اسلامی ایران .میتواند شرایطی مطمئن و بدون دردسر را برای مالک ملک فراهم کند.

گروه ساختمان رویایی

گروه ساختمان رویایی با سالها سابقه درخشان در ضمینه عقد قراردادهای مشارکت در ساخت .و معرفی سازندگان برتر شهر تهران آماده خدمت رسانی به شما همشهریان عزیز میباشد.

 

جهت داشتن هر گونه سوال و یا مشاوره رایگان در مورد شرایط مشارکت در ساخت در تهران  و… با شماره تلفن های ۷۷۲۷۱۷۲۳(خط ویژه)-۰۹۱۲۳۱۹۲۴۰۷ گروه معماری و مشاورین ساختمان رویایی تماس حاصل فرمایید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها